E-ticaret Girişimleri İçin Sosyal Medya İpuçları

E-ticaret girişimleri için dijital pazarlama süreçlerinin önemli bir ayağını da sosyal medya oluşturmakta. Farklı sosyal medya kanallarından e-ticaret sitelerine önemli miktarda müşteri ve trafik kazandırmak mümkün.

E-ticaret firmaları sosyal medya kanallarında yer almadan önce kapsamlı olarak sosyal medya stratejilerini belirlemek zorundalar. Sosyal medya cephesinde yanlış atılacak bir adımın e-ticaret sitenize müşteri ve itibar kaybı olarak yansıyacağını kesinlikle unutmayın.

Sosyal ağlarda sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, e-ticaret sitenizin sosyal medya itibar ve kriz yönetimi stratejilerini oluşturmanızda fayda var.

Sosyal medyada e-ticaret sitenizin tanıtımını eksiksiz olarak yapmanız için kaçınmanız gereken şeyleri aşağıda sizler için derledik.

E-TİCARET SİTENİZ HANGİ SOSYAL PLATFORMLARDA YER ALMALI ?

Sosyal e-ticaretin önem kazandığı günümüzde e-ticaret sitelerinin sosyal medyadan kopuk olması düşünülemez. E-ticaret sitenizin sosyal medya stratejisini belirlerken yapılması gereken ilk şey, girişiminizin hangi sosyal ağlarda yer alacağına karar vermektir.

Sosyal medya stratejisi belirlenirken e-ticaret sitenizin müşteri kitlenize uygun ağlarda yer almak çok önemlidir.  Hedef kitleniz ile ilgisi olmayan sosyal ağlarda yer almak e-ticaret siteniz için zaman ve itibar kaybı olarak yansıyacaktır.

E-ticaret sitenizin dahil olacağı sosyal ağları belirlerken müşteri adaylarınızın vakit geçirdiği sosyal kanallarda yer almak pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

SOSYAL MEDYADA İÇERİĞİN ÖNEMİ

E-ticaret siteleri için sosyal medyada yer almak sadece sosyal ağlarda hesap açmaktan ibaret değildir.  E-ticaret projeniz için sosyal medya planlamasını yaparken içerik konusuna detaylı olarak ele almak zorundasınız.  Sosyal ağlarda paylaşacağınız içerikler sadece ürünlerinize yönelik olursa kullanıcıların ilgisini kısa sürede kaybedebilirsiniz.

Sosyal ağlarda kullanıcıların ilgisini canlı tutmak için detaylı bir içerik stratejisi belirlemek zorundasınız. Günlük ve haftalık bazda paylaşımlarınızı planlamalı ve geri dönüşleri ölçümlemelisiniz.

SOSYAL MEDYADA İÇERİK PAYLAŞIRKEN İKİ DEFA DÜŞÜNÜN

E-ticaret sitenizin sosyal medya hesapların içerik paylaşırken yada bir müşterinizle iletişim kurarken iki defa düşünmekte fayda var. Müşterilerinizle sosyal ağlarda girdiğiniz diyaloglarda sakin ve sabırlı olmanız çok önemli.

Sosyal ağlarda olumsuz bir yorum ya da içerik karşısında hızlı tepkiler yerine mantıklı düşünerek cevaplar vermelisiniz. Sosyal medyada e-ticaret siteniz hakkında oluşacak olumsuz bir olay siteninizin güveninin ciddi şekilde etkileyebilir.

SONUÇ

E-ticaret sitenizin iş hacmi büyük ya da küçük olsa da müşterilerinizle etkileşim sağlamak için sosyal medya kanallarını kullanmak zorundasınız. E-ticaret sektöründe rakipleriniz ile rekabet edebilmek ve marka bilinirliğini oluşturmak için sosyal medyayı etkin şekilde kullanmalısınız.  Sosyal medyayı etkin şekilde kullanmanın yolu da stratejinizi önceden belirlemekten geçiyor.

İLK YORUMU SİZ YAPIN "E-ticaret Girişimleri İçin Sosyal Medya İpuçları"

Yorum Yapın

Your email address will not be published.


*