Pozitron, Monitise Tarafından 100 Milyon Dolara Satın Alındı

Ülkemizde mobil yazılım sektörünün en önemli firmalarından Pozitron, Monitise firması tarafından 100 Milyon dolarlık değerlendirme ile satın alındı.

2000 yılında kurulan ve mobil yazılım sektörüne 2006 yılında adım atan Pozitron, Fatih İşbecer tarafından kurulmuş. Şirket ortakları arasında Fırat İşbecer ve Mete Balcı gibi isimler yer almakta.

Monitise tarafından yapılan resmi basın açıklamasında satın almanın firma hissesi karşılığında yapıldığı  belirtilmiş.  Başlangıç olarak 24 milyon sterlin gibi bir rakamın Pozitron ortaklarına aktarıldığı açıklandı.

Monitise tarafından yapılan diğer açıklamalarda earn out süreci bitiminde şirketlerin belirlenen hedeflere ulaşması durumunda, Pozitron’un 36 Milyon sterlinlik bir ödeme daha alacağı belirtilmiş.

Pozitron firmasının genel durumuna baktığımızda 130 personeli bulunduğunu ve firma kasasında 2 milyon sterlin nakitin olduğunu görmekteyiz.

Satın alma konusunda pozitron tarafından yapılan basın açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

Türk mobil teknoloji şirketi Pozitron toplamda 100 milyon dolar bedel karşılığında Monitise bünyesine katıldı.

Türkiye, Ortadoğu ve uluslararası pazarlardaki kurumlara mobil bankacılık, mobil ödemeler ve mobil ticaret çözümleri sunan, Türkiye merkezli teknoloji şirketi Pozitron, Mobil Para alanında dünya liderleri arasında yer alan ve Londra borsasında işlem gören Monitise Plc tarafından, toplamda 100 milyon Amerikan Doları bedel karşılığında satın alındı.

Monitise Group CEO’su Alastair Lukies satın alma ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Pozitron’un bünyemize katılması küresel bir teknoloji sağlayıcısı olarak mobil teknolojilerdeki liderliğimizi daha da pekiştiriyor. Anlaşma, ödemelerin her geçen gün daha dijital hale geldikçe, birlikte çalıştırılabilen mobil ödeme servislerine olan talebin yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa, Ortadoğu ve dünya genelinde hızla arttığını gözlemlediğimiz bir dönemde gerçekleşti.” 

Türkiye’nin mobil teknoloji alanındaki önde gelen şirketi, İstanbul merkezli Pozitron; bankacılık, telekomünikasyon, perakende ve ilaç sektörlerindeki 30’dan fazla önde gelen şirkete yeni nesil mobil çözümlerini sunuyor. Bu şirketler arasında Türk Hava Yolları, eBay, ING, BNP Paribas bünyesinde faaliyet gösteren TEB, GlaxoSmithKline ve Hepsiburada yer alıyor. Pozitron’un yerel finans pazarında hizmet sunduğu şirketler arasında Türkiye’nin en büyük bankası Türkiye İş Bankası, Türkiye’nin en büyük dördüncü özel bankası Yapı Kredi ve Bankalararası Kart Merkezi yer alıyor. Pozitron’un Ortadoğu’daki müşterilerinin arasında Ortadoğu’nun en büyük 15 bankası arasında yer alan ANB ve Katar’ın en büyük katılım bankası QIB bulunuyor.

Fatih İşbecer 2000 yılında Pozitron’u bir yazılım geliştirme firması olarak kurmuş ve daha sonra da 2005 yılında Mete Balcı ve ardından Fırat İşbecer’in katılımlarıyla şirketi mobil alanında ilkleri gerçekleştiren bir teknoloji lideri haline getirmişti. 2008 yılında, entegre mobil bankacılık ürünü kategorisinde Harvard Business School’un düzenlediği Küresel İş Planı Yarışması’nı kazanan Pozitron, Deloitte’un Türkiye’nin en hızlı büyüyen Top 10 şirketi listesinde yer almanın yanında Deloitte Technology Fast500 EMEA 2011, 2012 ve 2013 ödüllerinin de sahibi olmuştu.

Pozitron Kurucusu ve CEO’su Fatih İşbecer, Monitise bünyesine katılma anlaşmasıyla ilgili şu görüşleri paylaşıyor: “Bundan dokuz yıl kadar önce ticari odağımızın kalbine mobili yerleştirdiğimizde, mobil yazılım, yenilikçi tasarım ve kullanım kolaylığının insanların mobil hayatta paralarını yönetme şekilleri üzerinde bir vizyon edinmiştik. Monitise bünyesine katılmak bu vizyonu hızlandırmanın yanında bizlere Grup içerisindeki benzersiz teknolojiler ve uzmanlığa erişim imkânı sunacak. Mobil teknolojilere yönelik talebin artışı ışığında, Monitise ekibinin bir parçası olmayı dört gözle bekliyoruz.”

İLK YORUMU SİZ YAPIN "Pozitron, Monitise Tarafından 100 Milyon Dolara Satın Alındı"

Yorum Yapın

Your email address will not be published.


*