E-fatura Mükelleflerine Maliye Bakanlığı Ek Süre Verdi

1 Ocak 2015 tarihinden tibaren  şirketlere e-fatura kullanma zorunluluğu geleceği Ağustos ayında Maliye Bakanlığı tarafından bildirilmişti. İnternet üzerinden yapılan satış işlemlerinin hızlı ve güvenli yapılabilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı e-arşiv uygulamasını hizmete sundu.

Firmaların 1 Eylül 2013 tarihine kadar başvuru başvuru yapmaları gerekirken, şirketler e-fatura entegrasyonlarında yaşadıkları sıkıntılardan dolayı ek süre istemişlerdi.

E-fatura entegrasyonunda geç kalan firmalara güzel haber Maliye Bakanlığı‘ndan geldi. Bakanlık tarafından yapılan resmi açıklamada E-fatura Geçiş Tarihi 1 Nisan 2014 tarhine kadar uzatıldı. Sürenin uzamasının en büyük nedeni şirketlerin geçişlerde yaşadığı teknik sorunlar ve yoğun başvuru trafiği.

Şirketler tarafından e-fatura sisteminin yeterince bilinmemesi, e-fatura entegrasyonu ve kullanımı konusunda firmaların yeterli elemanlarının bulunmaması sürenin 3 ay uzatılmasında en etkili nedenler oldu.

E-fatura uygulamasının şirketlere sağlayacağı en büyük artı faturaların elektronik ortamda saklanıp posta, arşiv ve kağıt giderlerinin düşecek olması.

Tüketiciler ise e-fatura uygulaması ile faturalarını e-mail veya cep telefonlarına gönderilmesini firmalardan isteyebilecekler. Ayrıca e-faturalar kanuni olarak geçerli sayılacak.

İLK YORUMU SİZ YAPIN "E-fatura Mükelleflerine Maliye Bakanlığı Ek Süre Verdi"

Yorum Yapın

Your email address will not be published.


*