BTK’dan İnternet Şirketlerine Online Şikayet Sistemi Zorunluluğu Geliyor

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) yaptığı duyuru ile İnternet kanalında hizmet sunan firmalara online şikayet sistemi açma zorunluluğu geliyor.

1 Nisan 2014 tarihine kadar firmalara süre veren BTK, bu süre içinde firmaların Tüketici Şikayet Sistemlerinin altyapılarını oluşturmalarını istedi.  Tüketi Şikayet Sistemlerinin test çalışmaları 1 Nisan – 30 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek.  Test işlemleri tamamlandıktan sonra sistemler aktif olarak tüketicilerin hizmetine sunulacak.

BTK Başkanı Tayfun  Tuncer Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, tüketicilerin online hizmetlerde yaşadıkları sorunları daha kolay iletip, çözüm bulabilmeleri için BTK’nın bu kararı aldığını açıkladı.

BTK Başkanı Tayfun  Tuncer, 1Nisan 2014 tarihine kadar şirketlerin “online şikayet sistemlerini” kurmaları gerektiğini belirterek açıklamalarına devam etti.

Sabit telefon, cep telefonu ve internet gibi elektronik haberleşme hizmetleriyle ilgili tüketici şikayetlerinin şeffaf, hızlı, kolay ve etkin bir şekilde çözülmesini amaçlıyoruz. Kurul kararı uyarınca, işletmecilerin internet sitelerinin ana sayfasında ‘tüketici şikayetleri’ başlığı altında abonelerinin şikayetlerini kolayca ve ücretsiz olarak iletebileceği ve işletmeci tarafından verilen cevapları görebileceği bir bölüm oluşturmaları gerekiyor. Böylece aldıkları hizmetle ilgili herhangi bir sorun yaşayan ya da şikayeti olan vatandaşlar,internet üzerinden bu sisteme girerek başvurularını yapabilecek. İşletmeciler de 10 iş günü içinde bu şikayetleri çözerek vatandaşları bilgilendirecek.

İşletmeciler, sundukları hizmetler hakkındaki şikayetlerin çözümü ve önlenmesi amacıyla gerekli tedbirleri almakla yükümlü olacak. Ayrıca şikayetlere ilişkin mağduriyetlerin giderilmesi ve benzer durumda olan ancak şikayetçi olmayan diğer abonelerin sorunlarının çözülmesi için de benzer önlemlerin alınması gerekiyor.

İLK YORUMU SİZ YAPIN "BTK’dan İnternet Şirketlerine Online Şikayet Sistemi Zorunluluğu Geliyor"

Yorum Yapın

Your email address will not be published.


*